Tavaszra több időpontra is meghirdetünk kiscsoportos Tanzániai utat.
2 részből áll, 7 nap Zanzibár és 5 nap Szafari program.
Fókuszban Zanzibár, kultúra, törzsi látogatás, tengeri programokkal. A ráadás utána akinek több ideje van. Illetve külön blokkra is lehet jelentkezni Indulás febr 19-27 illetve márc 8-15. Az utat egy kint élő magyar túravezető viszi, helyi ismerettel és tapasztalattal.
Ha érdekel utam az, kérlek írj, jelentkezz, szándékodat jelezzed felém ide kattintva!
- Nap indulás Bud-ZNZ
Menetrendszerinti járattal elindulunk Budapestről, s átszállással repülünk Zanzibár szigetére.
- 2 Nap: érkezés- Jambiani- barlanglátogatás
Kora reggeli érkezés a zanzibári Abeid Amani Karume reptérre. Itt átvesszük a bérautóinkat, és elindulunk a sziget dél-keleti partján fekvő szállásunkra, Jambiani tengerparti falujába (kb. 1,5 óra vezetés). Zanzibári tartózkodásunk alatt ezen a szálláson maradunk, innen teszünk csillagtúrákat.
Lepakolás, reggeli felkutatása, és egy rövid pihenés után meglátogatjuk a helyiek által szakrális helyként tisztelt Woodoo barlangot, majd a cseppkövekkel díszített hűsítő vizű Kuza barlangban csobbanunk egyet.
Visszatérve a szállásra elfoglaljuk szobáinkat. A nap hátralevő részében szabadprogramként felfedezhetjük a falut a tipikus zanzibári kőházak közt sétálva, vagy élvezhetjük a langyos, türkizkék Indiai-óceánt.
- 3. Nap: Jozani erdő -Teknőspark- Pillangó park
Reggeli után elindulunk felfedezni a sziget szívében elhelyezkedő természetvédelmi területet, a Jozani erdőt. A park guide-jával majomlesre indulunk, ahol testközelben találkozhatunk a kizárólag Zanzibáron előforduló Vöröskolobusz majommal. Sétát teszünk a mangrove-erdőben.
Meglátogatjuk a Teknősparkot, ahol mentett tengeri- és óriásteknősökkel találkozhatunk, valamint a szigeten élő egyéb hüllőkkel. Túránkat a pillangó parkban folytatjuk. A kb. 4 órás ismeretterjesztő programunk után visszatérünk Jambianiba. Délutánunk szabad. Dagálytól függően meglátogathatjuk a sekély vízben tengeri füvet szüretelő helyi asszonyokat, vagy kihajózhatunk a korallzátonyhoz egy vitorlás katamaránon. Vagy csak egy parti bárban elnyúlva élvezhetjük friss mangojuice-unkat.
- 4. Nap: Delfinles – Makunduchi falu
Kora reggeli indulás Kizimkazi kikötőjébe, ahonnan delfinlesre indulunk. Érdemes fürdőruhában és vízálló kamerával elindulni: ha ügyesek vagyunk, úszhatunk is velük.
Hazafele útba ejtjük Makunduchi hagyományos faluját. Itt betekintést nyerhetünk egy egyszerű zanzibári település életébe, ahol nem jellemző a turizmus. Hazafele úton pedig megállunk egy különleges sziklás, hullámok vájta partszakasznál, ahol sétát tehetünk, látványos fotókat készíthetünk, illetve a cölöpökön álló kis étterem tengergyümölcseiből készült ételeit is megkóstolhatjuk.
- 5. Nap: Fűszertúra – Nungwi
Reggeli után elindulunk a sziget északi része felé. Útközben betérünk egy botanikus kertbe, ahol megismerkedhetünk a sziget tipikus növényeivel, gyümölcseivel, és fűszereivel. Helyi vezetőnk által színes, szagos, szórakoztató ismeretterjesztést kapunk arról, miért is hívják Zanzibárt Fűszerszigetnek. Túránk természetesen kóstolóval zárul.
Ez után tovább indulunk a sziget legészakibb csücskére, Nungwira. Meglátogatjuk a hajóácsokat, akik a helyi tipikus vitorlás katamaránját, a „dhow”-t készítik. A csoport kedvétől függően itt is pihenhetünk, csobbanhatunk egyet, hiszen ez a sziget legfrekventáltabb üdülőtelepülése, tele bárokkal, éttermekkel, és tiszta vizű partszakasszal.
- 6. Nap: Mnemba sziget snorkel- Michamvi- Kae Beach
Korai reggeli után felmegyünk a sziget észak-keleti pontján található kikötőjébe. Innen indul hajókirándulásunk Mnemba szigete felé. Snorkelezhetünk a szigethez tartozó védett korallzátony körül, vagy élvezhetjük a tengert a sziget vakító fehér homokpadja felől.
Kikötés után Michamviba indulunk. Itt a partról érhetjük el a mangrove-öblöt, szabad programként kenut is bérelhetünk, és beevezhetünk az öbölbe. A híres Kae Beach-en várjuk a napnyugtát. Ez a keleti part egyetlen pontja, ahonnan zavartalanul élvezhetjük, ahogy a Nap lebukik az Indiai-óceánba.
- 7. Nap: Stone Town városnézés
Reggeli után kijelentkezünk szállásunkról és elindulunk a fővárosba. Helyi guide-unkkal történelmi sétát teszünk az óvárosban, meglátogatjuk a valaha volt rabszolgapiac maradványait, melyen ma egy templom áll. Túránk a város központi piacán, a Darajani piacon zárul. Gyakorolhatjuk az alkudozást a zanzibári ínyencségekre, mint a vanília rúd, és a szegfűszeg, és szuvenírnek vásárolhatunk a sárgadinnye nagyságú avokádóból. Vagy csak elveszhetünk a város sikátoraiban a jellegzetes, faragott kapukban gyönyörködve.
Fakultatív programként áthajózhatunk a pár km-re fekvő Börtönszigetre, mely eredeti célját sosem töltötte be. Végül a sárgalázzal fertőzött rabszolgák karantén szigete lett. Az akkori épületek romjai még ma is állnak, melyek ma az eredetileg Seychelles- szigetekről származó szárazföldi óriásteknős kolóniának ad otthont.
Vacsoránkat a kikötőben található Forodhani piacon költhetjük el, ami este 4 után megtelik élettel és étellel. A sziget összes jellegzetes, hagyományos, és hódítók által itt hagyott receptje elénk tárul itt, frissen sütve.
Szállás Stone Town-ban.
Az 5 nap hosszabbítás szafari programja pedig itt:
- 8. Nap: Korai indulás a reptérre- Arusha- Tarangire Nemzeti Park
Hajnali transzfer visz minket a reptérre. Innen repülünk át Arushába (kb 1-1,5 óra). Arusha repterén találkozunk guide-unkkal, aki 4×4 jeep-jével indul velünk Tarangire Nemzeti Parkba.
A park Tanzánia 3. Legnagyobb nemzeti parkja, itt található az egyik legnagyobb elefánt populáció. Az állatok leginkább a Tarangire folyó körül koncentrálódnak, itt figyelhetjük meg igazán a diverz faunát: oroszlánok, elefántok, gepárdok, leopárdok mind egy helyen. Piknik uzsonnát is a park területén költjük el, a tanzán szavanna különleges arculatát adó hatalmas baobab fákkal körülvéve.
Késő délután indulunk vissza a szállásunkra, ahonnan a további napok szafari programjait is indítjuk. Itt költjük el vacsoránkat, és pihenjük ki élménydús napunkat.
9. Nap: Manyara tó – Maszáj boma
Reggeli után kijelentkezünk a szállásról, és a Manyara tó felé vesszük az irányt egy újabb szafariprogramra. A tó vízgyűjtője számos vonuló madárfaj állomása, többszáz madárfaj élőhelye. Leginkább flamingo populációjáról híres, melyek ezrével jelennek meg itt november és április között.
A madarak mellett számos emlősfajt figyelhetünk meg itt: majmokat, elefántokat, átvonuló zsiráfokat, fára mászó oroszlánokat, hiénákat, bivalyokat és gnúkat.
Mielőtt még teljesen lemerítettük az elemeket kameráinkban, tovább indulunk egy közeli maszáj boma-ba, idegenvezetőnk saját szülőfalujába.
Ott első kézből mutatja be nekünk családja és közössége életmódját, mindennapi tevékenységeit. Mesél nekünk szokásaikról, történelmükről, és a félnomád maszáj törzsek életének nehézségeiről, sorsának alakulásáról a modern világban.
Szállásunk Karatu közelében lesz
- 10. Nap: Ngorongoro kráter szafari
Kora reggeli felmarkoljuk ebédcsomagunk, és a Ngorongoro kráterhez indulunk, mely Tanzánia legkülönlegesebb parkja. A terepi izoláltság miatt a környék élővilágának legkülönlegesebb gyűjtőhelye. A szavannás terület része a serengeti ökoszisztémának. A 2-3 millió évvel ezelőtt alakult ki egy vulkán kirobbanása és összeomlása által.
A kráterpadlót füves, ritkás erdős terület uralja, közepén szezonális sós tó alakul ki, melyet az eső táplálta patakok duzzasztanak. Ez a terület ad otthon az alföldi zebrának, gazelláknak, csíkos gnúnak, nagymacskáknak, jávorantilopnak, elefántoknak, kafferbivalynak, a keskenyszájú orrszarvúnak és a rendkívül ritka nílusi vízilónak is.Itt töltjük napunkat az állatok megfigyelésével szafarink keretében.
Ebédünket ismét a szavanna közepén fogyasztjuk el. Este térünk vissza szállásunkra.
11. Nap: Eyasi tó- törzsi falvak látogatása
Kora reggel magunkhoz vesszük reggelicsomagunkat, és az Eyasi tóhoz látogatunk, mely Arusha régió legnagyobb vízgyűjtőhelye. Karatu-ban található, a Ngorongroo kráter dél-nyugati csücskénél. A tó a Nagy-hasadékvölgy mentén az esős évszak idején összegyűlő vízből kialakult sós tó. A tó megállóhelye a migráló flamingóknak.
Az Eyasi tó környéke a korábban látott szafari helyszínekhez képest jóval trópusibb hangulatú. A tavat pálmafák szegélyezik, melyek a Fisher törpepapagáj otthona, valamint akáciák tarkítják a területet.
A környék a Datoga, Mbulu, és Hadzabe hagyományos törzsek otthona. Itt táborozunk le, és fogyasztjuk piknik ebédünket.
Guide-unk kíséretében látogatunk el az itt élő közösségekhez, és nyerhetünk betekintést hagyományőrző mindennapi életükbe. A hadzabe törzs az egyetlen olyan máig fennmaradt törzs, mely a mai napig vadászó-gyűjtögető életmódot folytat. A civilizációtól elhatároltan, a Rift-völgy mentén élnek, a természetben gyűjtött anyagokból készített íjakkal, nyilakkal vadásznak zsákmányállataikra. Asszonyaik gyümölcsöket, gyökereket gyűjtenek.
Datoga és mbulu törzsek hagyományos pásztor népek. A datoga törzs ismeretes napjainkig gyakorolt testmódosító (skarifikációs) szokásairól. Mbulu (vagy másnéven iraqw) törzs afro-ázsiai eredetű, akik 2-3 évszázaddal ezelőtt érkeztek ide Kenya felől, és telepedtek le a környéken. Etno-kultúrális túránk után esti sétát teszünk az Eyasi tónál, majd vacsorára visszatérünk szállásunkra.
Este érkezünk Arushába, elfoglaljuk aznapi szállásunkat.
12. Nap: Arusha, Materuni vízesés, repülés Zanzibárra,
Reggel épünk indulása függvényében Arusha környéki látnivalókat is megnézhetünk. Moshi hot spring meg Materuni Waterfalls ami közelben van.
Reptérre, ahonnan visszarepülünk Zanzibárra/ vagy Dar Es Salaam-ba, majd Budapestre. Közös programunk itt ér véget.
Aki még maradna egy Kilimandzsáró mászásra, nekik még extra 5 nap lesz, írj ha érdekelne ez a rész is.
13. nap – érkezés Budapestre vagy Kilimandzsáró mászás extra 5 nap.
Ha érdekel utam az, kérlek írj, jelentkezz, szándékodat jelezzed felém ide kattintva!