Körutazás az Usa Nemzeti Parkokban 17 +5 nap (bruttó 22 nap, 21 éj,) – végig saját bérelt járművel, végig saját szálláson. A sorrend a körötte induló programtól függ, de a programpontok mind meglesznek.
Itt olvashatod az Alaszka utunkat, amivel lehet kombinálni.
Kanadába is indulunk, extra 11 nap.. Itt látod kapcsolódó Kanada 11 napos programunkat.
USA Indulás 2022 aug 19. érkezés repülőjárattól függően.
A program tömény, de érdekes, minden (és még több) kötelező főbb látványosságot érintünk,igaz túrázás csak kb. 3-4x lesz, viszont rengeteg 1-2h-s sétával szakítjuk meg a kocsikázásokat.
Alább látható részletezve is a térképen a program.
A térképen itt látod , kb. 4500-4800 km.
Sokaknak Észak-Amerika természeti csodáit megismerni egy régi vágyuk. Most lehetőségük lesz egy mesés kisbuszos közös körutazásra, s az ország leglátványosabb nemzeti parkjait körbejárni.
Sőt még annál is többet. Ezeket sűrítettük be egy intenzív 20 napos útra. Kiindulva a kozmopolita San Francisco-tól, majd onnan első híres állomásunk a közeli Yosemite Nemzeti park, melynek völgyei, vízesései, a Half Dome sziklája, – ami a North Face cég szimbóluma lett -, és a híres mamutfenyőik, az alpesi tavak mind mind csodás látnivalók.
A fellegekből lemegyünk a tengerszintje alá a híres-hírhedt forró Death Valley-ig (Halál Völgye), hogy utána megtegyük tétjeinket Las Vegasban.
Miután hajnalig pörögtünk, jöhet a nosztalgia a 66-os úton. Ezt követően még egy legenda jön szembe velünk: a Grand Canyon mélységei, ahol kisebb sétákat teszünk a peremén.
Innen folytatjuk kalandozásainkat a természet erői által szépséges kanyonná formált Antelope Kanyon-hoz.
Utána a sivatagos környezetben kiálló sziklaformációkhoz a Monument Valley fele, ahonnan tovább a Natural Bridges parkig is elmegyünk.
Közben persze érintettünk monumentális víztározókat, hajókirándulást is tehetünk, vagy lóháton is belekóstolhatunk a vadnyugat érzésbe.
Az Arches park sziklahídjain keresztül megismerkedhetünk egy újabb természeti formával, majd átvágunk a Capitol Reef parkon át a Canyonland lélegzetelállító kilátópontjaihoz is. A Bryce kanyon, Vörös kanyon, a Goblin Valley sziklaformációi, s kirándulási lehetőségei is garantálják, hogy tele élményekkel és fáradtan érkezzünk mindig a nap végére.
Északon pedig a Yellowstone színes tavaiig jutunk, ami utovulkánikus aktivitásaival, fortyogó gejzírjeivel, színes tavaival, sókirakódásaival egyedülálló látványosságok, s erre hab a tortán, ha barna medvékkel és bölényekkel, farkassal vagy jávorszarvassal is találkozunk.
Átvágunk a több millió éves Colorado fennsíkon, ahol a sziklás, félsivatagos vidéken a szél és víz eróziós munkája pompás tájakat alakított ki. Modern épített gátak, tavak. Ezekben autózunk, barangolunk és gyönyörködünk majd, áthaladunk különböző indián törzsek, mint a navahók, apacsok, uték földjén is.
Kiemelt látnivalók az utazás során:
– San Francisco egy kozmopolita kulturális város és Las Vegas, a street art és a szerencsejátékok fővárosa
– Grand Canyon, a Colorado völgy leghíresebb parkja
– Yosemite völgy a vízesések, visták, és Half Dome szikla, mamutfenyők, havas csúcsok
– Halál völgyében található az USA legmélyebb pontja, színes hegyek és meleg
– Antelope Canyon lágy, természet csiszolt vörös formái
– Horse shoe Bend folyóvályta kanyarulata és panorámája
– Monument Valley szikla formációi
– Natural Bridges és az Arches park természet formálta kőhídjai
– Canyonland végtelen betöredezett kanyonjai
– Bryce Canyon vöröses sziklacsipkéi és völgye
– Yellowstone-ban a vulkáni aktivitás, gejzírek, hőforrások, farkasok, bölények
A térképen: https://goo.gl/maps/rrgYq
0. nap aug 9 csütörtök Előtartózkodás, aki SF-ban lenne többet.
Aki San Franciscóban több időt töltene, az kijöhet 1-2 nappal korábban a csoport előtt.
Érdemes, mert kozmopolita hely, tele élettel.
Sétával fel lehet fedezni az Union Squer-t és a központi részeket. Megtekintjük a girbe- görbe utcáit, a klasszikus fogaskerekű villamost, a pear 69 halász kikötőt oroszlánfókákkal, Palace of Fine arts, Kínai negyedet, Golden Gate és Lafayette, Presidio parkot, színes Castro negyedet, Twin Peaks csúcsát, vagy egy hajókirándulással elmenni a környező látványosságokhoz, Alkatraz börtönéhez, Tiburon félszigethez, ahonnan belátni az egész várost. stb.
Alvás belvárosban (önköltséges, de túravezető kint lesz veletek)
1. nap aug 10 péntek Indulás Budapestről – San Francisco,
Indulás Mo-ról, s az időeltolódás miatt érkezés 14 h repülés után, még aznap délben megérkezel. Várlak titeket a szálláson, ha nem velem érkeztek. Metró visz be a reptérről a belvárosig, ahol a szállásunk van. Felvesszük 12 fős kocsinkat, hisz Amerikában kocsi nélkül problémás mozogni a nagyvárosokon kívűl. A Csendes-óceán partján fekvő kozmopolita, kulturálisan pezsgő San Francisco-ba teszünk egy rövid ismerkedő sétát.
Miután elfoglaljuk szállásunkat, időnkhöz mérten felfedezzük a várost: Union tér, koloniális épületek, aki szeretné a híres villamost is kipróbálhatja San Francisco utcáin (7 USD) ha van türelme kivárni a sorállást.
Helyette sétálhatunk a belvárosban a klasszikus meredek utcákon egészen a kikötőig, ami kb. 3km. A kikötő nyüzsgő sétányára is kimehetünk, megnézni a fókákat.
A Golden Gate park is ad kellemes sétára lehetőséget.
A Japán kert, Múzeumok, amik megnézése már bőven egy napot venne igénybe.
Aki korábban érkezik, a környéken sok hajós kirándulást is lehet tenni, avagy Alcatrazt is megnézni.
Oda érdemes előre foglalni, mert tele szokott lenni a hajó.
Az éjszakát egy belvárosi hotelban töltjük, kipihenjük az óceánon keresztüli utazást.
(Ha valaki jobban szeretné megismerni a várost, érdemes 1-2 nappal előbb kirepülnie, addigra én is kint leszek, tudok segíteni.) Fantasztikus hely, igazi kozmopolita hely, trendi városrészekkel, amik gyalog bejárhatóak.
2. nap aug 11 szombat San Francisco, Yosemite Nemzeti Park bejárat
Korán reggel indulunk, menézzük azokat a látványosságokat amit kevesebben ismernek, s ahova kocsival tudunk jobban elmenni:. a színes lépcsősorokat, a híres graffitis házakat, latin negyedet, kicsit leszünk a Castro környékén is, felkanyargunk a Twin Peaks-re, ha nem ködös az idő. Kora délután pedig elindulunk végre a természetbe. Átmegyünk a híres Golden Gate hídon, megállunk egy fotószünetre.
Utána egy bevásárló központban megállunk vásárolni, hogy legyen hideg élelmünk az elkövetkezendő napokra.
Innen 6 órás autózás után érkezünk meg a Yosemite-hez. Ez az Egyesült Államok egyik legrégebbi nemzeti parkja. A Sierra Nevada hegyvonulatának nyugati lejtőin fekszik, ezért kicsit a Yosemite Nemzeti Park alpesi hangulatot áraszt:
tengerszemek, fenyőerdők, mamut fenyők, csúcsosodó sziklák bővizű vízesések és ráadásként gyönyörű kilátópontok.
Az éjszakát a Yosemite park közelében egy bungalóban töltjük.
350 km – https://goo.gl/maps/t5BWN4ELcx12
3 nap aug 12 vasárnap Yosemite Nemzeti Park látványosságai, túrák
A mai napon korán indulunk, s először a Yosemite gleccservölgy klasszikus részeit nézzük meg.
Így parkolni is tudunk, nem kell kivárni a park buszait, mert később túl sok kocsi dugót okoz, és lezárják a völgy egy részét.
Szállásunkról kisbuszunkkal jutunk el a völgybe, hogy megtekintsük az utunk során szemünk elé táruló káprázatos panorámákat. A hatalmas akár 900 méteres gránit sziklafalak alatt és felett, csodálatos völgyekben és fennsíkokon teszünk kisebb körtúrákat.
Mély völgyek, erdők, magas hegyormok, tengerszemek, havas hegyek sipkái szemérmesen megbújnak a felhők mögött. Tekintélyt parancsoló vízesések sokasága, közöttük a park névadója a 739 méteres magasságával földünk hatodik legmagasabb vízesése.
A Gleccser pont-hoz is elautózunk, ahonnan látható az El Capitan hegye és a a Half Dome hatalmas gránitkupola, melynek északi fele a North Face cég szimbóluma és névadó sziklája is. (Ők támogatták a Járatlan utakon hátizsákos fesztiválunkat). A sziklamászók kedvence ez a szinte teljesen függőleges ezer méter magas gránitszikla, amit tavaly valaki megmászott 5 óra alatt biztosítás nélkül. Mi csak a távolból fogunk szép napnyugtás fotókat csinálni, miközben a ranger érdekes előadást tart a parkról.
Az éjszakát ismét a bungallóban töltjük.
4 nap Yosemite Nemzeti Park északi átjáró, Death Valley
Korán reggel elindulunk északkelet felé a Big Oak road-on.
Útközben a parkban található hegyi mamutfenyőket nézzük meg kb. 90 perces séta keretében (red wood), melyek között láthatunk több ezer éves fát is.
Itt találhatóak a föld legidősebb élőlényei.
Folytatjuk utunkat a Tioga road-on, ami mentén csodás hegyi tavak, havas jég csiszolta hegycsúcsok kísérik végig utunkat. Meg-meg állunk egy-egy fotó erejéig, illetve pár helyen kicsit kirándulunk is a kilátópontokig. Nagyon sok fantasztikus panoráma is lassítja haladásunkat.. csak kapkodjuk a fejünket a sok csoda láttán. Ha marad időnk, akkor a Mono Tavat és partján érdekes kőformációkat is beiktathatjuk.
Mai célunk estére elérni a Death Valley-t, ami még 200 km.
Magyarul a Halál-völgy Nemzeti Park, amely úgy hirdeti magát, hogy Amerika legszárazabb, legforróbb és legalacsonyabban fekvő Nemzeti Parkja.
Az Amargosa és a Nelson 2000 méteres hegyvonulatai között elterülő völgy, ami a nevét a kaliforniai aranyláz idején kapta a bevándorlóktól, akik közül sokan eltévedtek és odavesztek a sivatagos völgyben. Kihalt, de mesés tájakat tartogat nekünk ez a hely.
Az éjszakát a park közelében egy motelben töltjük.
500 km a mai táv
5 nap aug 14 Death Valley, Las Vegas
Hajnalban indulunk be a völgybe, mielőtt forró katlanná válna. Kirándulunk a Twenty Mule canyonban. A Desolation (Pusztaság) Canyon pedig ráadás lesz, ha elég korán keltünk.
Amikor már forrósodik a lábunk alatt a talaj, a légkondi védelme alatt nézzük meg a többi természeti csodát. Leereszkedünk Amerika legalacsonyabb pontjához, mely 86 méterrel a tengerszint alatt van.
Ezután elautózunk az Ördög Golf pályájához, ahol ismét érdekes földtani formációt látunk a völgyben. A természeti elemek által formázott-bordázott formájú Zabriskie Pointot, illetve a festő palettájához is elmegyünk, ahol szép színes hegyeket látunk.
A Furnace Creek-ben az visitor centerben megnézünk egy filmet a kanyon kialakulásáról és történelméről, illetve egy érdekes kiállítást is végigjárunk a légkondi hűvösében. Megpihenünk, vizet tankolunk fel, ajándékokat tudunk vásárolni, majd irány az 1600 méter magasabb Dante kilátópontról.
Innen belátjuk az egész völgyet.
Miután megcsináltuk a csúcs fotókat és a forróságot már nem bírjuk, akkor elindulunk a 3 órányira levő sivatag közepén álló szerencselovagok fővárosába: Las Vegasba. Belecsapunk az éjszakába!
A világ talán legnagyobb szórakoztató és szerencsejáték-központja Las Vegas.
A leghíresebb látnivalók a hatalmas kaszinók, a hotelekkel van egybeépítve.
Szinte az összes ismert kaszinó, mint a Bellagio, a híres Las Vegas Boulevardon, a „Strip”-en található.
Itt sétálunk napnyugtától, amikor beindul az élet az utcán. Rengeteg utcai akrobata, bűvész, művész és zenész vonja magára a járókelő publikum figyelmét. Idén a régi városrészben voltak már csak megtalálhatók. Ha belefáradtunk ebbe az élménycsokorba, még mindig ott a Bellagio előtti tavon a zenés szökőkút színpompás showja éjfélig, amely a zenére hangolva hoz létre vízformációkat. Káprázatos.
De ha még látványra vágyunk, akkor irány Luxor a piramissal és a szfinx-szel, vagy az épület a New York Szabadság-szoborral és hullámvasúttal, és a giccses kastély külsejű Excalibur.
Amerika legnagyobb kaszinó-hotelje, az MGM Grand, és sok más is megkísért, hogy min. 5-10 dollárért feltegyük tétjeinket. Ennyit tegyünk rá. A játék sosem áll le, ez egy 24 órás város.
Ha valaki ide visszatér, még számtalan kaszinói szórakoztató műsorra vehet jegyet.
Mágusok, humoristák, az Excaliburt középkori lovagi tornáit, vagy a Treasure Island kalóz showját nézhetik meg, vagy éppen a leghíresebb cirkuszok fellépései közül válogathatunk.
S csak a hab a tortán a rengeteg koncert, show műsor, és a sok kulináris élvezet, ha valakinek a pénztárcája engedi a sétán kívüli extrákat. Kiélvezzük ma a civilizációt és pörgést, az esti show műsorokat.
Miután tovább megyünk ismét másnap a természetbe, hiszen utunk erről szól és sűrű a programunk.
Az éjszakát egy hotelban töltjük, ahol moshatunk is. Ma bevásárolunk, feltöltjük készleteinket és este irány a káprázat.
Akik a rövidebb programra jönnének, azok itt tudnak becsatlakozni hozzánk ma este. Tehát repjegyüket úgy kell megvenniük. Egyeztessenek a túravezetővel.
250 km a mai táv
6 nap Las Vegas, Zion Nemzeti Park
Ma végre kipihenjük magunkat a hosszú éjszaka után. Délelőtt még végig gurulunk a strippen, bevásárlunk, majd irány a természet. 200 km-t megyünk, hogy elérjük a Nemzeti parkot.
A Zion Canyon a Virgin-folyó által kifaragott 24 kilométer hosszú, helyenként 800 méter mély, dús növényzettel és vízesésekkel tarkított gyönyörű kanyon.
Személyautókat ha sok a látogató, akkor már nem engedik be, így a nemzeti park buszára szálltunk, melyek menetrend szerint járnak körbe-körbe a nemzeti park területén és elvisznek a túraútvonalak kezdőpontjához.
Ma valami kisebbet sétálunk, s holnapra hagyjuk a nagy feladatot.
.
Alvás a park közelében
7 nap aug. 16. csüt. Zion Nemzeti Park, Vegas
Először az Angels Landing (az angyalok leszállóhelye) túraútvonalat csináljuk meg. A nemzeti park tájékoztatója szerint a túra 8,6 km hosszú, szintkülönbsége 453 méter és 4 óra alatt teljesíthető. Laza 2 Gellért hegy, de a felső szakaszon mindkét oldalon hatalmas szakadék és egy sziklába vert lánc nyújt segítséget a kapaszkodásban.
Az út nehéz a melegben, de a tetején a kilátás kárpótol mindenért, mert a látvány lélegzetelállító.
Újra buszra szállunk és elbuszozunk a park legészakibb pontjához, ahol a Narrows kanyon indul. A túraútvonal kezdetéig egy ösvény, de utána már nem igazán út, hanem maga a folyó, ahol bele kell mennünk a jéghideg Virgin folyóba.
A kezdetben széles kanyon feljebb jutva összeszűkül. Természetesen vízállástól függően tudunk eljutni a szűkületig, ami kb. 1.5km-re van. Az áramlat nem erős, viszont tényleg nehéz a mozgó köveken gyalogolni. Aki nem szeretne vízben túrázni, azoknak kitalálunk alternatív
útvonalat, vagy pihenőt.
Estére visszaérünk Vegas közelébe (és ma a pirosra teszünk..:)
8. nap Hoover gát, 66-os út, Tusayam (Grand Canyon déli perem)
Reggeli bevásárlás után indulunk a Grand Canyon déli pereméhez, de útközben lesz még pár látnivaló. Először megnézzük a Hoover gátat.
A Nevada és Arizona határán épült gát méreteiben alig marad el a Glen Kanyonitól melyet utunk során később fogunk megnézni. A gátfal magassága 221 méter, hossza 379 méter, és az általa termelt energiából jut Nevada, Kalifornia és Arizona államoknak is. Először végigsétálunk a gáton, majd a közelben épített hídról is megnézzük ezt a monumentális építményt.
Tovább haladunk kelet felé, és rátérünk Kingman-nél a történelmi 66-os út felé.
Ez a kb. 150 kilométeres szakasz még az eredeti nyomvonalon fut, magunkba szívjuk a szabadság érzését és Kerouac korának hangulatát. Ez a Chicago- Los Angeles 5000km-es főút része, ahol hangulatos kis boltok és öreg autók hozzák vissza a 60-as évek hangulatát. Ezért az egyik kis bányász városkában, Hackberry, Valentine vagy Seligman mellett mgállunk nézelődni, és suvenireket venni.
A késő délutáni órákban érkezzünk meg a Grand Canyon déli pereméhez. Tusayam faluban elfoglaljuk szállásunkat, kis amerika hangulat, éttermekkel, nyüzsgéssel.
480 km -utazás a mai nap
9. nap Grand Canyon déli perem
A ma több kirándulás közül is választhatunk. A kanyont több száz kilométer hosszú és van ahol ki a Colorado folyó másfél km. mélyen vájta a Colorado-fennsíkból ezt a látványos kanyont.
Kb. 6 millió év természeti erők munkájának köszönhetően gyönyörűen látszanak a kanyon rétegződései a parkból, amelyet az UNESCO a természeti világörökség részének nyilvánított.
Délelőtt elsétálunk a Remete pihenő fele, ami 4-5 km séta, de egyes stációi kiválthatóak a parkban működtetett buszokkal. A tengerszint felett több mint kétezer méter magasan fekvő déli peremről pompás rálátás nyílik a hatalmas kanyonra. Több kilátóponthoz is elsétálunk, de ha valaki elfáradt, akkor fel lehet ülni a park ingyenes buszaira, s menni egy-egy plusz megállót.
Visszatérve a Grand Kanyon faluba megebédelhetünk, vannak kisebb múzeumok, illetve a látogatóközpont is sok érdekes infóval, mozival ismertet meg a természeti értékekkel. Délután a másik kirándulás a Yaki ponthoz lesz, ahonnan megvárjuk majd a napnyugtát és vöröslő sziklákon búcsúztatjuk ezt a napot. Este csillagászati megfigyeléseket is végezhetünk lelkes amatőr csillagászoknak köszönhetően, ha kint lesznek a fényszennyezésmentes sivatagi környezetben.
Szállás a park melletti faluban vagy a parkban.
10. nap vasárnap Glen Canyon, Antelope Canyon, Page
mai táv 60-70 km.
A mai napon korán indulunk megint. Kifele a parkból, ismét megállunk a legszebb kilátópontokon (Lipan), illetve egy történelmi kilátótoronynál, ahol kis kiállításon ismerkedünk meg a hely történelmével.
Majd kijutva a kanyonból észak felé kanyarodunk a Colorado folyó mentén. Irány Page, és a Navahók földje. (útközben van egy Navajo terület, kívánság esetén beillesztjük, extra 1.5h)
A szállásunk Page-ben lesz, amely a Colorádó folyó felduzzasztásával keletkezett 298 kilométer hosszú Powell tónak és gátnak peremén fekszik. Sok látnivaló van a környéken.
Ma a felső Antelope Canyon bejáratához megyünk amely a navaho indiánok szent helye. Terepjárókkal navaho indiánok visznek a szurdok szájához.
Az órás sétánk alatt, a beszűrődő fény megvilágítja a vöröses homokkő kanyont, a fotósok imádják.
Éjszakát motelban töltjük, Page városában – moshatunk ismét, 2 éj leszünk itt.
Mai táv 270 km –
11. nap Horseshoe bend, Antelope Canyon, Powell lake, Page
A mai nap az igényektől függően modulosan cserélhető.
1 – Az Antelope Canyon alsó szakaszát is megnézhetjük (kb. 1.5h), ha valaki szeretné, és nem volt elég a felső része, amit előző nap láttunk. Itt is navahó indiánok kísérnek végig a kanyonon, habár rengeteg látogató miatt nem lesz egy csendes meditálós séta.
(A környék egyéb látnivalói még a The Wave, Marble Canyon, de időnk rövid, bejutás nehéz, így fájó szívvel kihagyjuk. https://goo.gl/maps/exoQwjiFRop )
2 – A délelőttöt a Colorado folyó egy különleges, patkó alakú kanyarulatánál töltjük – Horseshoe bend. (2h) A fotósok örömére a felkelő nap sugarai ideális szögben világítják a meg az egyedülálló folyókanyarulatot, és a környező tájat. Ezt délután egy hajókirándulás keretében is meg lehet nézni fakultatívan.
3 – Ezután ellátogatunk a 475 méter hosszú és 216 méter mély Glen Canyoni gáthoz. Itt vezetett túra keretében leereszkedhetünk a gát belsejébe és a környék energiaellátását biztosító turbinákhoz, s megismerkedhetünk annak nagyszabású építésével. Nagyon érdekes kiállítás is van a visitor center-ben. (1.5h)
4 – Gyors ebéd után, kora délután lehetőség van fakultatív hajókirándulásokon részt venni a Powell tavon.
Itt is több opció van, rövidebb 2h (35 usd) a kanyon lábáig visz, míg a 6 órás (130 usd, ind 9.30h) a navahó indiánok szent helyéhez visz el, a Szivárvány hídhoz. (Ezeket a túrákat érdemes pár héttel korábban befoglalni) A világ legnagyobb természetes kőhídját, a 84 méter magas kőhidat rövid sétával érjük el a 2h hajózás után..
5 – teszünk a gát feletti területen egy kis kirándulást, gyönyörű kőformációk között (2h)
6 – Lemegyünk a helyiekkel strandolni délután. Kellemetes pihenés.( 2-3h)
Az éjszakát motelban töltjük Page mellett
12. nap Navaho rezervátum, Page, Monument Valley
Page-ből továbbutazunk a Monument Valley felé. Félsivatagos tájakon utazunk a Navaho Indián rezervátumon keresztül, kisebb útszéli árusoknál lehet venni féldrágakövekből készült karkötőket nyakláncokat. A szegénység és kiszolgáltatottságuk látszik, még a boltok feliratain is. Itt található a kősivatag közepén a vadnyugai filmekből jól ismert Monument Valley.
Magával ragadó hely, amint a délutáni fényekben a vörös sziklaformációk között sétálunk vagy lovagolunk, a filmekben érezhetjük magunkat. A diszletek valósak és monumentálisak. Kocsival teszünk egy kört, kiszállunk az érdekes pontoknál fotózni, kicsit sétálunk is az elefánt, a 3 nővér, majd a tevéről, madárról, totemoszlopról sőt John Ford-ról is elnevezett formációkhoz.
Az éjszakát a völgytől nem messze található kempingben töltjük.
Mai táv: – 200 km
13 nap Goose Neck, Natural Bridges Nemzeti park, Moab
Észak felé haladunk tovább Utah-ban. A Mexican hat hegyét hagyjuk magunk mögött, mely tényleg úgy néz ki mint egy sombrero. Felmegyünk a közeli hegyekbe a kanyargós úton a Goose neck (Liba nyak) állami parkhoz.
A kilátópontoknál a fotószünetekkel megszakítjuk a kanyarokat a gyönyörű vistá-ért.
Délután érkezünk az 1880-as években pásztorok, farmerek és bányakutatók által alapított Moab városába. Fossziliát boltok jelzik ezt.
Ami időnk marad ma délután, azt az Arches Nemzeti Parkban töltjük. Nevét a parkban található több ezer természetes kőhídjáról kapta. A látogató központban értékes információkat kapunk a szél és víz erózió által formált természetes kőhídakról, sziklatornyokról, különleges vörös és sárga homok kő alakzatairól.
A több ezer sziklaalakzat közül a legnevezetesebbeket kezdjük megnézni, amíg le nem megy a nap. (Bábel tornya, orgona, bárány szikla, megkövesedett dűnék, kő tűsziklák, mérleg szikla, éden kert, elefánt parádé, és végül a dupla kőhíd ritka formációja fér bele. Keresünk egy napnyugtázó helyet és élvezzük, hogy ilyen csodálatos helyekre jutottunk el.
Estére visszaautózunk Moab-ba bungallónkhoz, ahol majd 2 éjszakát töltünk. Megejtünk egy nagy bevásárlást, érdemes ma kimosni a ruháinkat, és még főzési lehetőség is lesz bungallónkban, hogy visszatérjünk konfort zónánkba.
Mai nap 350 km
14 nap Canyonland Nemzeti park – Dead Horse point, Arches Nemzeti Park – Moab
Hajnalban amíg nincs túl nagy hőség, irány vissza az Arches Nemzeti Parkba. A 16 méter magas Delicate arch közelében tehetünk egy kirándulást. (5 -6 km). A park legvégében van az Ördög Kertje érdemes még egy kis sétára, ahol egy 4 km-es túra keretében parádés kilátás, illetve kőformáciokon keresztül vezet ösvényünk. láthatjuk az alagút sziklát a sötét angyal és a dupla árkád kőformációkat illetve a világ leghosszabb természetes kőhídját, a több mint 80 méter hosszú Landscape Archot. Jól elfáradunk. Megebédelünk a városban, kitesszük azt, aki inkább pihenni akar ma délután.
A többiekkel pedig a Canyonland Nemzeti park fele vesszük az irányt. Az Island in the sky látogatóközpontjában eldönthetjük, hogy melyik sétákat csináljuk meg. A Bálna szikla és a felemelkedés dómja körül tehetünk 2 km-es sétát, majd a Mesa Arch pompázatos árkádját pillantjuk meg kis sétát követően. A Buck Canyon kilátó is lenyűgöző, de a nagy kilátópontnál is tehetünk túrát időnk függvényében.
Ezután 45 perc autózás után ismét a Colorádó folyó kanyarulatát látjuk.
A Dead Horse Point State Parkot látogatjuk meg (kb. 1h, külön belépő), amely egyike Utah leglátványosabb Állami Parkjainak. Nevét onnan kapta, hogy a 19. században a cowboyok lovai gyakran haltak szomjan ezen a részen, habár a folyó csak egy szempillantásra volt, de 1 800 méterrel lejjebb. Így elérhetetlen volt a víz, viszont nekünk látványos kilátópontok kínálják a látványt és a patkó alakú kanyarokat. Fantasztikus hely napnyugtával kombinálva.
Miközben gyönyörködünk, megesszük szendvicseinket, majd irány vissza Moab felé, hogy az utóbbi hosszú 2 nap fáradalmait kipihenjük és az élményeket feldolgozzuk..
Az éjszakát ismét Moab egyik szállójában töltjük.
kb. 150-200 km a mai táv
15. nap Goblin Valley, Little Wild Horse Canyon, Capitol Reef Nemzeti Park
A mai napon hosszú autózás vár ránk. A közeli folyópart sziklái sziklarajzokat is rejtenek, ha van rá érdeklődés tehetünk egy 6 km-es kitérőt. Majd irány észak felé. Átkelünk a Zöld Folyón, s még fél óra autózás után a közeli Goblin valley-hoz érünk. Kobold völgynek is nevezik, mert a szél és homok csiszolta erodált sziklák kis manókra hasonlítanak.
Itt 2.5 – 3 órát bóklászunk szabadon, megmásszuk a közeli dombokat ahonnan szó szerint mesés kilátás nyílik ebben a természet alkotta mesekönyvben.
Ezután 20 perc autózás után egy másik csodához jutunk. Megcélozzuk egy 2.5-3 órás kirándulás erejéig a Little Wild Horse Canyon-t. Az Antelope kanyonhoz hasonló sziklás környezet, de turista alig van. A harang kanyonhoz is át lehet menni (10km), de mi inkább egy rövidebb 4km csillagtúrát teszünk a beszűkülő kanyon végéig Hatalmas élmény.
Ezután visszaülünk felforrósodott kocsinkba és indulunk tovább. Következő kitérőnk a Capitol Reef Np. lesz, amely folyóvölgyében korai termékeny folyóvölgyeit mormonok telepítették be. S ebben a kis paradicsomban évszázadok óta, gyümölcsösöket művelnek. Helyes kis boltjukban lehet ebédelni, házi sütési lepényeket enni.
Aztán autókázunk egy kicsit, s a természet csodájára járunk ismét. Szikla dómok, sziklarajzok, kémény szikla, különböző kilátópontok ejtenek ámulatba lépten nyomon.
Késő délután folytatjuk utunkat, hisz még sok mérföld van előttünk. A Paunsaugun fennsíkon erdőségeken megyünk keresztül, meg megállunk kilátópontoknál fotózni. Végül leereszkedünk Bryce Kanyon citybe. Elfoglaljuk szállásunkat, kimerűlten dőlünk ágyunkba.
Alvás egy hostelben.
500 km – a mai napra
16. nap szombat Bryce Canyon Nemzeti Park, Red Canyon
Kora reggel indulunk még a tömegek előtt felfedezni a Bryce Canyon sziklatornyos völgyét. Fotósok örülnek majd a tájnak, csipkés tornyoknak és a vöröses reggeli színeknek, amit kiépített kilátópontokról csodálunk meg.
A homokkő sziklatornyok kialakulásukat Kappadókiához hasonlóan a keményebb, a tornyot kalapként védő dolomitnak köszönhetik. A puha és kemény rétegek különböző eróziójának eredményeképpen sok különböző alakú torony jött létre. Ennek a geológiáját tanulmányozhatjuk a látogató központban.
A vas elszínező hatása következtében vörös variációiban gyönyörködhetünk. Több kisebb sétát teszünk a peremen, majd egy 6-7 km-es körtúrába is belevághatunk a kanyon aljába (Navajo loop és a Queens garden loop), hogy egy másik aspektusból (alulról) és közelről is láthassuk eme természeti csodákat. kb. 7-8 kilométer, szintkülönbség max. 500 méter.
Miután jól elfáradtunk, hazatérünk szállásunkra. Aki még érez energiát több kisebb helyet is fel lehet fedezni a közelben. Fakultatívan elindulhat felfedezni a Vörös Kanyont, ahol több túraútvonal is rendelkezésre áll felfedezni napnyugtáig.
Este pedig kimehetünk megnézni egy igazi rodeo show-t, ahol a cowboyok mutatják be tudásukat, hogyan fognak be állatokat és hogyan törnek be lovakat.
17. nap vasárnap aug 26 Salt Lake city, Grand Teton Park (hosszabbítás kezdete)
Korán reggel indulunk, mert egész napos autózás vár ránk! 5-6 óra vezetés után Salt Lake cityben megállunk ebédelni. A város neves épületeit, a mormonok központját és a belvárost megnézzük. A város nevét adó Sós Tó-hoz is kinézünk, ha jól állunk idővel.
Itt Salt Lake City-ben tesszük ki az USA nyugati part rövid programra jött utasokat. Kivisszük őket a reptérre, elbúcsúzunk tőlük. Akik a hosszabb USA programra jöttek, azoknak még van 5 napjuk.
Illetve ma vesszük fel a reptérre megérkező Yellowstone-tól Kanadáig tartó program utasait.
Innen még pár órát autózunk, s csak késő délutánra érünk a Grand Teton Park bejáratához. A 4 ezres havas hegyekkel körülölelt zöld park felüdülés a 2 hét sivatagi környezet után. Johnson városkájában fogunk aludni, és a sok természet után élvezzük az igazi vadnyugatos hangulatú kisvárosi nyüzsgést, éttermeket.
Felkészülünk a következő napok csodáira Yellowstone-ban. A Sziklás Hegységben fekvő park földünk első természetvédelmi területe. 9 ezer négyzetkilométeren terül el, és több mint 4 millió látogatója van évente, s a nyári pár hónapra korlátozódik a turizmus. Mivel egy platón helyezkedik el, s maga a névadó tó is 2300 méter magasan terül el, hűvös esték vannak nyáron is. Itt van a nagy vízválasztó hegység is, s a vizek innen vagy az Atlanti vagy a Csendes Óceánba indulnak.
A vidék bővelkedik a természeti szépségekben és képződményekben, valamint rendkívül gazdag bölény, elk és medvepopulációval büszkélkedhet. A másik ok amiért látogatják, az a világon egyedülállóan gazdag vulkáni aktivitásai, amelyekkel geyzirek, fortyogók, színes tavak formájában találkozunk a következő napokban. Már alig várjuk.
Az éjszakát Jacksonban egy szállodában töltjük
1000km – https://goo.gl/maps/DKGpKQSKY8T2
18. nap Grand Teton, Yellowstone Nemzeti Park, Old Faithfull
Kora reggel a Grand Teton parkban a Jenny Tó felé indulunk, fotószünetekre megállunk a kilátópontoknál, hogy nézzük a köröttünk magasodó hegyeket. Kisseb túrákat is fogunk tenni. (2-3h) A Jackson tó és Colter bay-nél is megállunk, kicsit sétálunk, majd kora délután átautózunk a Yellowstone Nemzeti Parkba.
A mai napon a park leglátványosabb pontjait keressük fel. Az utóvulkanizmus eredményeként sok ezer ismétlődően kitörő gejzír található a parkban.
Emellett sok melegvíz forrás és színes tavak saját mikro flórával. A melegvizes kitörések nyomán só dombok és sárvulkánok is találhatóak. Ezeket kisebb séták során látogatjuk meg. Működésük eredményei a csodálatos gejzírit kúpok és a melegforrások mésztufa-gát rendszerei. Egyik leghíresebb gejzír az Old Faithfull, amely nevéhez híven, hűségesen 65 percenként, szinte óramű pontossággal lövi több méter magasságba a forró gőzt és vizet az elmúlt 80 évben. A Gejzír dombon 3-4h-t sétálgatunk kiépített faösvényeken, bevárva az éppen kitörő vízsugarakat, amelyet előre jeleznek a látogató központban.
( Grand, Castle, Daisy, Riverside gejzíreket megnézve eljutunk a tükör tóig, mely varázslatos színes tükör tényleg.) Múltkor egy coyotéval is találkoztunk.
Ha marad időnk még ma, természetesen nem hagyjuk ki a park legnagyobb hévforrását, a Grand Prismatic Spring-et, melynek vízét a 71 fokos kénes vízben élő algák, mikroorganizmusok és ásványi lerakódások varázsolják színpompássá. Itt is bóklászunk egy órát.
Haladunk Norris fele, és meg megállunk az érdekességek és látványoságoknál. De ezekre a helyekre következő nap is visszatérhetünk.
Az éjszakát Nyugat Yellowstoneban töltjük egy szálláson
19 nap – Yellowstone Nemzeti Park,
Még egy teljes napot töltünk a parkban, kirándulunk. Ma Keletre indulunk, ahol kora reggel és napnyugta körül nagy esély van, hogy találkozhatunk a turistákhoz hozzászokott, fekete medvékkel.
Be kell tartani a természet játékszabályait, amire a vadőrök felhívják a figyelmünket, s akkor mindenki biztonságban figyelheti a vadállatokat. Van, hogy bölénycsorda vonul el mellettünk, fantasztikus érzés ilyen közel lenni a természethez. Imádom a helyet. A névadó tó környékére is ellátogatunk ma. Ezután felfedezzük a Yellowstone kanyon középső és alsó részét, ahol a puha riolitba meredek falakat vágott a Yellowstone folyó. A 200 méteres falak mentén, mint hatalmas gyertyák állnak sorba a hatalmas kvarcit oszlopok, amelyeknek tetején halászsasok fészkelnek.
A vulkáni üveg, az obszidián, egész bércet alkot, amelyet az indiánok fegyverek és eszközök készítésére használtak. Több kisebb túrát is teszünk ma erőnlétetekhez mérten. (szintemelkedés nincs, jellemzően 1-3 km hosszú sétákat teszünk)
Az éjszakát a West Yellowstoneban töltjük.
20. nap Yellowstone észak – Bozeman
A parkban még sok kisebb kirándulást teszünk. Megnézzük még ami kimaradt a nyugati részből, majd irány észak. A Fountain paint pot, Norris Geyser basin, és a Mammoth Hot Springs lesz célja az utolsó vulkáni utó aktivitás tematikus sétáinknak. Ez utóbbi a sóhegyeivel különleges látni és fotózni való.
3-4h-t eltöltünk a környék bejárásával, s a közelben egy érdekes múzeum és visitor center is jó lezárása az egész utazásunknak. Sötétedéskor felautózunk Bozeman-ba, elfoglaljuk hotelünket, és kimegyünk egy kis zenés étterembe, ahol country zenével búcsúzunk Amerikától.
A hosszú USA út utasai másnap reggel elindulnak vissza Európába.
Alvás Bozeman-ban egy szállodában.
mai nap 180 km ,
21. nap Bozeman – Indulás Bp-re.
A repülőjárat indulásának függvényében, hajnalban kiviszünk mindenkit a reptérre. Indulnak vissza Európába több átszállással.
A Kanadás programra a csapat pedig ma elindul messzi északra a Gleccser Nemzeti Park fele, majd Kanada Banff és környékére 10 napig.
22. nap Érkezés Budapestre
dátum | nap | USA NYUGAT aug 19 – szept 8 | |
aug.. 18. | csütörtök | -1. | túravezető Seattle – Salt Lake |
aug.. 19. | péntek | 1. | repülés Bp – Bozeman |
aug.. 20. | szombat | 2. | Bozeman – Yellowstone North |
aug.. 21. | vasárnap | 3. | Yellowstone West – East |
aug.. 22. | hétfő | 4. | Yellowstone Np. West – Grand Teton – Alpine |
aug.. 23. | kedd | 5. | Jackson – Salt lake city – Bryce |
aug.. 24. | szerda | 6. | Bryce Canyon NP |
aug.. 25. | csütörtök | 7. | Bryce Canyon NP – Moab Goblin valley, Wild horse, Capitol Reef, |
aug.. 26. | péntek | 8. | Moab- Arches NP – Moab |
aug.. 27. | szombat | 9. | San Juan Goose neck, Canyonlands, Dead Horse |
aug.. 28. | vasárnap | 10. | San Juan – Monument Valley – Page |
aug.. 29. | hétfő | 11. | Horseshoe, Powell lake, Antelope, Page |
aug.. 30. | kedd | 12. | Page – Antelope Canyon, Gr. Canyon |
aug.. 31. | szerda | 13. | Grand Canyon trekkingek |
szept.. 1. | csütörtök | 14. | Grand Canyon – Road 66 – Hurricane |
szept.. 2. | péntek | 15. | Zion NP – Las Vegas |
szept.. 3. | szombat | 16. | Las Vegas |
szept.. 4. | vasárnap | 17. | Las Vegas – Death Valley – Olancha |
szept.. 5. | hétfő | 18. | Olancha – Yosemite |
szept.. 6. | kedd | 19. | Yosemite Nemzeti Park |
szept.. 7. | szerda | 20. | Yosemite – San Francisco |
szept.. 8. | csütörtök | 21. | San Francisco repül / + 1 nap hosszabbítás |
Bôvebb információt tudnának küldeni a reszletekrôl, árról, résztvevôkrôl.
Köszönettel
Szervusztok!
A Yellowstone.tól Canadáig program érdekelne, irányárral együtt.
Köszönöm szépen!
Üdv
zsuzsa
Szeretnék többet megtudni a 2019-es útròl. Pontosan mikor indulna, mennyiért?
Kedves Vándorboy!
Bennünket érdekel a 2019 augusztusi 17+5 nap USA körutazás.
Kérnénk szépen árajánlatot.
Köszönöttel
Kérünk lehetőséget , ahol az árakról érdeklődhetünk. 2, 3, 4 személyre számolva
Kedves Vándorboy!
USA Nemzeti Parkjait szeretnénk idén nyáron mi is bebarangolni. Tetszik a kivalóan megtervezett útvonal. Ha megtudhatnánk a tervezett költségeket, megköszönnénk.
Üdvözlettel
Szabóné Krisztina
Kedves Vándorboy!
Érdekelne a 2019 augusztusi 17+5 nap USA körutazás 2 fővel.
Szeretnék kérni egy árajánlatot.
Köszönöm!
Üdv
Zsolt
Kedves Vandorboy,
Erdekelne egy arajanlat a turarol.
Koszonettel,
Balazs
Kérnék bővebb infót az árakról!
Hol lehet jelentkezni ? Már 2018-ban is kerestem a lehetőséget. Kérek egy ajánlatot a részvételi díjról és egyéb várható költségekről.
Árajánlatot kérek szépen USA nyugat körutazásra.
Szia! Idén is van ez a program?
Kérnék árakat a kanadai hosszabbításrá is!
Üdv.
Gábor
kovacsbusz@gmail.com